Výprava na planetu žáru – a možná i ledu“

Naším cílem je něco, o co se dosud nikdo nepokusil,“ řekl před více než 10 lety při příležitosti zveřejnění plánu mise Messenger Jay Bergstralh z NASA. „Chceme s relativně nízkými náklady realizovat expedici, která bude dlouhodobě zkoumat planetu blízkou Slunci.“

Sonda Messenger odstartuje na špici nosné rakety Delta II a bude navedena na oběžnou dráhu Merkuru.

 1. Raketa Delta II

Výtvarná výchova čtvrtek 24.10.

s sebou: lepidlo se třpytkami,tenký černý fix, popř. zlatý nebo stříbrný fix,lepidlo, barevný papír,nůžky

2. Vesmírný kurýr

messenger-na-zlutem-podkladu-210x11925.10. český jazyk v prostorách školy a v pc učebně     gif-bestpage-sk-65

Na 4 místech galaxie( školy) je zpráva, kterou každý messenger musí vyzvednout a odvysílat do řídícího střediska. Po jejím odvysílání získá expedice další pokyny. S sebou identifikační kartu mise MESSENGER MERKUR,sešit ČJŠ,pero,obálku, fix , učebnice CJ, směrovou růžici, kompas, buzolu.

 

3. Kosmický kulečník

Sonda Messenger má k cíli cestu ale  mimořádně komplikovanou. V rámci finančních úspor NASA nezvolila přímou dráhu, ale takzvaný kosmický kulečník – metodu, při které umělé těleso využívá gravitační síly dalších planety.  Po svém startu se vrátí zpět do blízkosti Země. Ta ho postrčí směrem k Merkuru a tento „šťouch“ ho zaparkuje na oběžné dráze Merkuru.  Sonda Messenger se stane trvalou oběžnicí Merkuru.

 

ve dnech 4.-7.11. expedice sehraje utkání v kosmickém kulečníku

 

gif-bestpage-sk-98

4. Merkur

Image converted using ifftoany

Proč nás zajímá zrovna Merkur?“ kladou řečnickou otázku vědci z NASA na svém webu a sami si odpovídají: „Je to planeta extrémů.Není přitom vyloučené, že to, co dnes vypadá jako věda poněkud odtržená od reality, může vzdálená budoucnost ocenit stejně jako my ceníme cestu Kryštofa Kolumba. Merkur je totiž planeta, která má všechno, co se naší civilizaci brzy začne nedostávat: nekonečné množství energie z blízkého Slunce kombinované zřejmě velkými zásobami kovů a dalších surovin. Nechybí magnetické pole chránící povrchu před kosmickým zářením. Nízká gravitace by usnadňovala odesílání polotovarů  nebo hotových výrobků k dalším planetám. Kdyby tam ještě byla i voda, tak má všechny předpoklady stát se jednou továrnou celé sluneční soustavy.

Poslední úkol mise:

Získejte informace o současném stavu skutečné mise MESSENGER a pokuste se i doplnit následující text:

Název mise  je vlastně jakousi slovní hříčkou.

Messenger znamená česky  __________________________

Merkur byl v antické mytologii________________________bohů (současně ovšem i patronem zlodějů).

Odpovědní pracovníci NASA však vysvětlují, že MESSENGER

ve skutečnosti jde o zkratku slov vystihujících poslání sondy: MErcury Surface Space ENvironment, GEochemistry and Ranging – volně by se to dalo přeložit asi jako________________________________  .